امضای تفاهم‌نامه همکاری توسعه گیاهان دارویی بین سازمان جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، صبح امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه، در دومین روز سفر رییس جهاددانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان، تفاهم نامه همکاری مشترک جهاددانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان داروی و فرآورده های مرتبط  با حضور دکتر حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی به امضا رسید.

در این مراسم رییس جهاددانشگاهی ضمن تبریک ایام هفته بسیج بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان در زمینه های مختلف دارای شاخص ها و پتانسیل های منحصر بفردی است.

دکترمسلمی نائینی در ادامه گفت: سیستان و بلوچستان در زمینه فعالیت دانشگاهی و داشتن مراکز آموزشی علمی از استان های تراز اول کشور محسوب می شود که وجود این مراکز خود می تواند پشتوانه علمی قوی برای انجام کارهای تحقیقاتی و کاربردی جهاددانشگاهی در استان باشد.

رییس جهاددانشگاهی اظهار کرد: ظرفیت های سیستان و بلوچستان در زمینه های انرژی های نو همچون باد، خورشید و آب می تواند فرصت را برای جهاددانشگاهی  برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی در استان فراهم آورد.

دکتر مسلمی نائینی همچنین با اشاره به دوران مسئولیتش به عنوان مدیرکل بورس دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در آن زمان نگاه ویژه‌ای به بورس دانشجویان مناطق کم برخوردار داشتم که خوشبختانه بسیاری از دانشجویانی که در آن زمان بورس شدند هم اکنون شاهد خدمات آنها در استان سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز این آمادگی برای حمایت از مناطق کم برخوردار وجود دارد تصریح کرد: این آمادگی در جهاددانشگاهی است که سرمایه گذاری در خصوص گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام همچون گاو اصیل سیستانی و مرغ بومی انجام دهد.

رییس جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: ظرفیت های جهاد دانشگاهی در بحث علمی، دانش بنیان و پژوهشی می تواند به کمک توسعه استان در بخش های ذکر شده بیاید.

دکتر مسلمی نائینی گفت: در تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی و جهاد کشاورزی در خصوص توسعه و فراوری گیاهان دارویی این آمادگی را داریم تا صنعت کشت گیاهان دارویی و کمک به بومیان منطقه جهت فروش و فراوری این محصول در استان حمایت کنیم.

همچنین در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان نیز شش شاخص برای فعایت جهاددانشگاهی در استان را گیاهان دارویی، گاو اصیل سیستانی، مشاغل خانگی، ایده های نو و فناور، مباحث آموزشی و دانشگاهی و تولید دانش به محصول ذکر کرد.

دکتر مدرس خیابانی گفت: خوشنامی جهاددانشگاهی در انجام فعالیت های مختلف این نهاد را در کشور به عنوان یک برند و نهاد موفق تبدیل کرده است.

وی اظهار کرد: ما باید خودباوری که در جهاددانشگاهی در زمینه چرخه تولید دانش و خلاقیت و نوآوری است به تولید ثروت و اقتصاد تبدیل کنیم و از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی برای انجام فعالیت های علمی ، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود باید در استان دارای پایگاه دائم شود و دستگاه های مرتبط همچون دانشگاه، اداره راه و شهرسازی و سازمان برنامه ریزی از این نهاد حمایت جدی داشته باشند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت:اعتماد به نفس و خودباوری در استان در خصوص تولیدات فناور باید انجام شود که جهاد دانشگاهی در این زمینه می تواند به کمک ما در استان بیاید.

دکتر مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: اعتقاد بر این است مطالعاتی که تا کنون در استان انجام شده باید تبدیل به محصول شود، از این پس کار مطالعاتی بر عهده دانشگاه ها و تولید محصول بر عهده بخش خصوصی و دولت است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان را ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و با تولید بالغ بر ۲۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: سیستان و بلوچستان دارای افزون بر ۲۰۰ گونه گیاهی زراعی، باغی، جنگلی ومرتعی است.

سید محمدرضا سید حسینی تصریح کرد: درقالب این برنامه ۵ ساله توسعه کشت گیاهان دارویی که با هدف افزایش سطح زیر کشت و شکل گیری صنعت و بازرگانی گیاهان دارویی، ارتقای سطح درآمد کشاورزان و ایجاد زمینه های جدید اشتغال زایی و حفظ ذخایر توارثی و اهلی سازی گیاهان دارویی در سازمان جهاد کشاورزی دنبال می‌شود، ۶۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی سیستان وبلوچستان افزایش خواهد یافت.

حسینی بیان کرد: عمده گیاهان دارویی که در هدف برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی قرار دارد شامل حنا،  چای ترش،  نیل یا وسمه،  گل محمدی،  سیر و زیره سبز ،رازیانه ،سیاهدانه ،… قرار دارند.

وی تصریح کرد برای تحقق توسعه گیاهان دارویی، تولید و توزیع انواع بذر،احداث واحدهای فرآوری ، اسانس گیری و گلاب گیری ،احداث مزارع الگویی با همکاری مراکز تحقیقاتی وهمکاری با بهره برداران در کشت و صادرات محصولات تولیدی را در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار داده ایم.

حسینی تاکید کرد: در برنامه توسعه سطح زیر کشت و تولید گیاهان دارویی،  ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاه‌های مورد نیاز نیز به عنوان زنجیره ارزش برای فرآوری محصولات مد نظر قرار دارد.

گفتنی است این تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های مرتبط به امضای سید محمدرضا سید حسینی رییس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و عباس صفدری رییس جهاددانشگاهی واحد سیستان و بلوچستان رسید.

دیدار با امام جمعه زاهدان.، حضور در جمع جهادگران استان و بازدید از کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاددانشگاهی از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر رییس جهاددانشگاهی است.

کمک جهاددانشگاهی برای محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان

دکتر مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی همچنین با آیت الله محامی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش بازارکار،پنجشنبه ۳ آذر ماه، در دومین روز سفر رییس جهاددانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان دکتر حسن مسلمی نائینی رییس این نهاد با آیت الله مصطفی محامی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله محامی در این دیدار با گرامیداشت ایام هفته بسیج گفت: جهاددانشگاهی با توجه به توان علمی و پژوهشی و تحقیقاتی که دارد می تواند به کمک استان در زمینه های مختلف بیاید.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: سیستان و بلوچستان استانی پهناور با قومیت های مختلف است و خود این قومیت ها یک مزیت برای استان محسوب می شود که  جهاددانشگاهی با نیاز سنجی که در بخش های مختلف استان در خصوص اجرای کارهای علمی ، کاربردی و توسعه ای می تواند هم مردم را به نظام امیدوار و هم دلدادگی مردم را به نظام بیشتر کند.

آیت الله محامی در ادامه اظهار کرد: سیستان و بلوچستان سابقه محرومیت چندین ساله دارد و همگان و خصوصا خود مردم استان می‌دانند که کارهای زیادی بعد از انقلاب در استان شکل گرفته است، اما بازهم فعالیت و اجرای کارهای عمرانی در استان باید نمود بیشتری پیدا کند که کار جهادی و دانشگاهی می تواند سیستان و بلوچستان را که در بسیاری از شاخص ها نسبت به کشور عقب تر است توسعه دهد.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: توقع ما از جهاددانشگاهی اجرای کار ها و فعالیت هایی در استان است که عامه مردم از آن نفع ببرند و محرومیت زدایی در استان شکل بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد: با توان علمی که در جهاد دانشگاهی است و استفاده از ظرفیت های شاخص استان همچون مرز و دانشگاه ها نیاز سنجی در استان انجام شود تا بتوان به توسعه استان کمک کرد.

همچنین در این دیدا  دکتر مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی هم از اعلام آمادگی این نهاد برای اجرای طرح های مختلف در استان خبر داد.

رییس جهاددانشگاهی در ادامه گفت: جهاددانشگاهی از اوایل انقلاب که تشکیل شد در عرصه های مختلف سازندگی بخصوص در جنگ تحمیلی نقش آفرینی مهمی داشت.

دکتر مسلمی نائینی افزود: اکنون جهاددانشگاهی در بحث سلول های بنیادی، انجام پروژه های مختلف پزشکی و انجام فعایت های مهندسی و الکترونیکی دارای توفیقات چشمگیری بوده و توانسته نیازهای کشور را تا حدود زیادی در این زمینه برطرف کند.

رییس جهاددانشگاهی اظهار کرد: ظرفیت های سیستان و بلوچستان در زمینه های انرژی های نو همچون باد، خورشید و آب می تواند این فرصت را برای جهاد دانشگاهی به وجود بیاورد برای ارائه خدمات علمی و پژوهشی با کمک دانشگاه و دیگر دستگاه ها در استان ارائه دهد.

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *