ترشی لیمو

در استان سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های سرباز، چابهار، قصرقند، نیکشهر، کنارک و ایرانشهر عمده مناطق کشت لیموترش هستند.

یکی ازفرآرده های که می توان از  لیموترش داشت تهیه ترشی لیمو می باشد که زنان در سیستان و بلوچستان در فصل برداشت لیمو مشغول به تهیه این ترشی لذیذ می شوند و از این راه به کسب درآمد دارند.

طرز تهیه ترشی لیمو :

مرحله اول

برای تهیه ترشی لیمو ساده ابتدای کار لیمو را می شوییم، سپس به مدت ۱ روز در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار می دهیم و اجازه می دهیم پوست آن کاملا خشک شود. در ادامه پس از گذشت این زمان لیمو را به صورت ورقه ای برش می زنیم.

مرحله دوم

حالا هسته های لیمو را به صورت کامل جدا می کنیم. توجه داشته باشید هسته های لیمو باعث تلخ شدن ترشی می شوند. در ادامه نمک را به همراه زردچوبه، فلفل سیاه، فلفل قرمز، نمک و سیاه دانه درون یک کاسه مناسب می ریزیم و مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله یک شیشه درب دار انتخاب می کنیم، سپس می شوییم و درون آن را با یک پارچه تمیز خشک می کنیم. توجه داشته باشد شیشه ترشی باید کاملا خشک و استریل شده باشد در غیر این صورت باعث کپک زدن ترشی می شود.

مرحله چهارم

حالا یک لایه از ورقه های لیمو درون شیشه قرار می دهیم، سپس مقداری از مخلوط ادویه ها روی برش های لیمو می ریزیم و مجددا یک لایه برش های لیمو قرار می دهیم و روی آن را مقداری از مخلوط ادویه ها می ریزیم.

مرحله پنجم

به همین ترتیب ادامه می دهیم تا لیمو تمام شود. در ادامه درب شیشه را محکم می بندیم، سپس به مدت ۳ روز در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار می دهیم. در ادامه طی این ۳ روز گاهی شیشه را تکان می دهیم تا ترشی مخلوط شود.

مرحله ششم

حالا پس از گذشت ۳ روز زمانی که ترشی آب انداخت تا اندازه ای که روی لیمو ها را بگیرد آب لیمو ترش تازه اضافه می کنیم، سپس مجددا درب شیشه را می بندیم و اجازه می دهیم به مدت ۱ ماه درون یخچال بماند تا برسد.

قیمت هر کیلو ترشی لیمو متوسط 120 هزار تومان می باشد.