وزارت کار حامی مشاغل خانگی مُد و لباس شد

«محمود کریمی‌بیرانوند» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چهل‌و‌‌هشتمین نشست از سلسله نشست‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت‌: وظیفه ما این است که از همه مشاغل حمایت کنیم. اما مشاغلی که مستقیم از فرهنگ ایرانی‌ اسلامی نشأت گرفته و یا سبب توسعه اشتغال پایدار و خانگی اقشار جامعه به‌ویژه بانوان هنرمند و توانمند می‌شوند را به‌صورت ویژه حمایت می‌کنیم.

وی افزود: یکی از اقدامات این عرصه اعطای تسهیلات دولتی با سود ناچیز برای افرادی است که به‌صورت پشتیبان تا ۴۰ نفر از افراد دارای مجوز مشاغل خانگی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

به گفته کریمی‌بیرانوند در این تفاهم‌نامه نیز همین موضوع ذکر شده که کارگروه ساماندهی مد و لباس به‌عنوان نهاد تخصصی این عرصه وظیفه تشخیص صلاحیت این افراد را برعهده گرفته و با تقدیم معرفی‌نامه، آنان را برای دریافت این تسهیلات به دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی هدایت می‌کند.

«سیدمجید امامی» دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور و مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز در این نشست گفت: تاکنون خلاء جدی در زمینه حمایت و نظارت این دسته مشاغل خانگی تأثیرگذار وجود داشت که با جدیت دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس و همین‌طور دغدغه و نگاه فرهنگی معاونت اشتغال وزارت کار، این تفاهم‌نامه بعد از چندین جلسه کارشناسی در سطح بالا به سرانجام رسید.

وی افزود: این نوید را به تمام خانه‌های مُد(مزون‌ها) و افراد حاضر در دایره مشاغل خانگی حوزه مد و لباس عرض می‌کنم که اکنون علاوه بر کارگروه ساماندهی مد و لباس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حامی این جریان خواهد بود.

امامی گفت: در حال تدوین اصلاحیه برای قانون ساماندهی مد و لباس مصوب سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی هستیم که در آن دستگاه‌های مرتبط و مهم مانند وزارت کار، وزارت میراث، وزارت علوم و فراجا به این کارگروه اضافه شده تا اهداف و وظایف حاکمیت در جهت ساماندهی جریان مد و لباس ایران به نحو مطلوب‌تری به ثمر بنشیند.