تهیه گلاب در منزل

گلاب و روش تهیه آن در منزل یکی از کارهای بسیار لذت بخش می باشد که می توانید در منزل به روش های مختلفی انجام دهید و بدون اینکه شما نیاز به دستگاه تقطیر داشته باشید می توانید از روش ذیل برای گلاب خانگی استفاده کنید. روش تهیه گلاب در خانه با یک قابلمه صورت می گیرید و بسیار راحت است. برای تهیه گلاب باید از گلبرگ های تازه استفاده کنید در فصل بهار شما به راحتی می توانید این گلبرگ ها را تهیه و در منزل بدون وسیله خاصی گلاب تهیه کنید و از خواص خوب گلاب مانند درمان گلو درد، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود در بینایی بهره مند شوید ههمچنین می توانید از گلاب برای یک قطره چشم خانگی استفاده کنید، گلاب برای درمان ریفلاکس معده نیز بسیار مناسب است و همچنین ضد استرس می باشد.

 

مواد لازم جهت تهیه گلاب :

  • گل محمدی
  • آب جوش
  • یخ

 

مرحله اول: آماده سازی گل محمدی

ابتدا گل های محمدی را از ساقه جدا کنید و پر پر کنید سپس گلبرگ های بدست آمده را داخل یک کاسه ریخته و خوب نگاه کنید تا کثیف نباشد و گلبرگ ها کاملا تمیز و یکدست باشد.

مرحله دوم: آماده سازی گلاب گیری

یک کاسه متوسط در مرکز قابلمه قرار دهید و گلبرگ ها را دور تا دور کاسه و درون قابلمه بریزید سپس آب جوش را روی گلبرگ ها بریزید باید در حدی باشد که فقط روی گلبرگ ها را بگیرد.

مرحله سوم: افزودن یخ

در ادامه درب قابلمه را به صورت برعکس روی قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی حرارت بگذارید روی درب قابلمه مقداری یخ بریزید و صبر کنید تا یخ روی درب قابلمه ذوب شود سپس مجدد روی درب قابلمه یخ بریزید این عمل را بارها تکرار کنید.

مرحله چهارم: تهیه گلاب در منزل

در این مرحله بخار داخل قابلمه جمع می شود و به کمک یخ وسط آن کاسه که در مرکز قابلمه گذاشتید جمع می شود بعد از ۳۰ دقیقه شعله را خاموش کنید در این مرحله می بینید که رنگ برگ های گل محمدی سفید شده است. درب قابلمه را با احتیاط بردارید و مشاهده می کنید کاسه ای که در مرکز قابلمه قرار دادید پر گلاب شده است ، صبر کنید تا سرد شود و کاسه را بردارید ، به همین راحتی شما در منزل گلاب گیری انجام دادید.