زیورآلات رزینی

یکی از زیورآلات و اکسسوری های که امروزه خیلی مورد توجه قرار گرفته زیورآلات رزینی است  ، زیرا الهام گرفته از طبیعت می باشد.

با ساخت زیورآلات رزینی علاوه بر کسب درآمد در منزل ، می توانید هدیه ای خاص به اطرافیان خود به  عنوان یادگاری بدهید .

در این هنر می توانید از تلفیق چوب با رزین اپوکسی استفاد نمایید ویا از انواع گلهای خشک ، حشرات و یا هر چیز طبیعی یا مصنوعی و زیبا بهره ببرید.

مواد مورد نظر جهت ساخت زیورآلات زرینی

قالب سیلیکونی به شکل مورد نظر
ست رزین اپوکسی (که معمولا در مغازه‌های وسایل هنری به صورت آماده موجود است.)
اکسسوری مورد نظر شما برای تزیین 
کریستال تزیینی یا مروارید
چسب فوری (سیانواکریلات)
قاشق پلاستیکی یا چوب بستنی (برای مخلوط کردن مواد)
سمباده
هاردنر یا خشک ‎کن
نوار چسب پهن شیشه‎ای
الکل
ماژیک
رنگ‎های مورد نظر

مرحله اول: در ابتدای کار باید درون یک ظرف به میزان 15 میلی‏لیتر رزین و در ظرفی دیگر مقدار 7٫5 میلی‏لیتر هاردنر (سفت کننده) بریزید. سپس یک قطره از رنگدانه تیله‎ای مات را به رزین اضافه کرده و خوب هم بزنید تا کاملا با هم میکس شده و یکدست شوند. اگر مایلید که رنگ رزین شما پررنگ‎تر و غلیظ‎تر باشد می‎توانید یک قطره دیگر رنگدانه را نیز به آن اضافه نمایید.
حالا هر دو قسمت مواد را در یک ظرف بزرگ تر بریزید و آنها را به خوبی با هم مخلوط کنید. سپس به مدت 5دقیقه آن را کنار بگذارید تا حباب ایجاد شده درون آن از بین برود.

مرحله دوم: در این مرحله از کار آموزش ساخت بدلیجات با رزین، با کمک گرفتن از یک چوب بستنی، رزین را به تمامی قسمت های گلبرگ ها هدایت کرده و پخش می‎کنیم. دقت داشته باشید که برای درست کردن دستبند مورد نظر ما در این آموزش، باید گلبرگ ها را به صورت یکی در میان از رزین پر کنید. حال این رزین ها را به حال خود بگذارید تا خشک شوند. برای رنگ آبی تیره نیز با همان ترتیب بالا رزین را با رنگ مورد نظر آماده کنید و در قالب های خالی بریزید و بگذارید تا خشک و سفت شوند.

مرحله سوم: در مرحله سوم از آماده سازی این دستبند رزینی زیبا و جذاب، هنگامی که رزین شما کاملا خشک و آماده شده است، چسب‎های نواری را از پشت گلبرگهای قالب خارج کنید. اگر در برخی از قسمتها چسب به قالبتان چسبیده بود، می‎توانید هر چسب را که با کمک گرفتن از الکل جدا کنید.

مرحله چهارم: در مرحله چهارم از کار ساخت دستبند با رزین، باید برای جدا کردن رزین، سیلیکون را کمی به عقب هل دهید و رزین خشک شده را بیرون بکشید و گلبرگ ها را از آن جدا کنید. هر قسمت از رزین شما که به قالب چسبیده بود و جدا نمیشد را با کمک یک چاقو یا قیچی دور تا دور رزین را دور بزنید و از قالب جدا کنید. هر قسمت از رزین آماده شده شما که لبه‎ای تیز و خشن داشت، با استفاده از سنباده و آب، آن قسمت از رزین را صاف کنید.

مرحله پنجم: در این مرحله از کار ساخت زیورآلات رزینی ، برای وصل کردن این رزین‏ ها، باید در قسمت مرکز این گلبرگ ها حفره‎ای را ایجاد کنیم و نواری را از درون آنها عبور دهیم. برای این کار باید در قسمت میانی و وسط گلبرگ، یعنی در وسیع ترین نقطه آن علامتگذاری کنید و جای دو سوراخ را مشخص کنید. همین کار را برای طرف دیگر گلبرگ نیز تکرار کنید.