رشد 35درصدی منابع ایجاد مشاغل خانگی؛ سهم مشاغل خانگی از اشتغال به 15 در صد افزایش می یابد

حمود کریمی بیرانوند در مورد اینکه با گذشت بیش از 3.5 ماه از سال چرا حساب‌های پیشرفت و عدالت استانی برای ایجاد اشتغال راه‌اندازی نشده است، گفت: دبیری تبصره 18 قانون بودجه امسال با وزارت امور اقتصادی و دارایی است و آنچه که اطلاع دارم، این است که دستورالعمل اجرایی تبصره 18 برای حساب‌های پیشرفت و عدالت به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده، اما هنوز ابلاغ نشده است.

وی همچنین گفت: باید منابع توسط سازمان برنامه و بودجه کشور به حساب‌های پیشرفت و عدالت واریز شود تا بتوان با مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان، از این حساب‌ها تسهیلات پرداخت شود.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بر اساس جلسه 85 شورای عالی اشتغال، جزء (ب) تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 تا آخر تیرماه به قوت خود باقی است و منابع آن تا آخر تیرماه 1402 پرداخت می‌شود و در این زمینه فعلا مشکلی نداریم و بعد از آن هم احتمالا تبصره 18 قانون بودجه امسال شروع می‌شود.

کریمی بیرانوند بر این نکته تأکید کرد: منابع تبصره 18 قانون بودجه 1402 واریز شود و فرصت ایجاد اشتغال در استان‌ها فراهم شود.

وی همچنین در مورد سامانه جستجوی مشاغل گفت: پلتفرمی طراحی شده است که هم کارجویان، هم کارآفرینان و هم موسسات کاریابی می‌توانند از ظرفیت این سامانه استفاده کنند و کارجو و کارفرما می‌توانند از طریق این سامانه همدیگر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیدا کنند و ما به عنوان وزارت کار بر آن نظارت می‌کنیم.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: وزارت کار ایجاد اشتغال نمی‌کند، بلکه فقط نظارت می‌کند تا مشاغلی که در بخش خصوصی ایجاد شده است، توسط کارجویان کشف شده و مشغول کار شوند.

کریمی بیرانوند در مورد طرح مشاغل خانگی گفت: امسال منابع ایجاد مشاغل خانگی نسبت به سال گذشته با 35 درصد افزایش به رقم 4 هزار میلیارد تومان رسیده و طبق رصد وزارت کار، 10 درصد از مشاغل ایجادی در سال گذشته مربوط به مشاغل خانگی بود که امسال این سهم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به 15 درصد افزایش خواهیم داد.

وی اضافه کرد: 220 هزار مجوز در قالب مشاغل خانگی صادر شده و امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که اگر تا پایان مهرماه 1402، مقدار 80 درصد منابع و اعتبارات مشاغل خانگی جذب شود، بانک مرکزی وعده کرده است که اعتبارات جدیدی به طرح مشاغل خانگی اختصاص دهد.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: نگرش ما توسعه پشتیبان مشاغل خانگی است. افرادی که می‌توانند با ایجاد مشاغلی چند نفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مشغول به‌کار کنند، از آنها حمایت می‌کنیم.

کریمی بیرانوند همچنین در مورد سامانه جستجوی مشاغل گفت: این سامانه نسبت به سامانه قبلی ارتقاء یافته و از یک ماه قبل به صورت غیررسمی رونمایی شده که تاکنون 31 هزار نفر کارجو در آن ثبت‌نام کرده، 9 هزار عنوان شغلی در آن ثبت شده و تاکنون 2700 نفر از طریق این سامانه مشغول به‌کار شده‌اند.