آغاز پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی

مهدی صحابی مدیر اعتبارات بانک مرکزی اظهار کرد: براساس تبصره بند ۶ ماده ۷ قانون مشاغل خانگی و ماده ۱۷ اجرای قانون، هر سال با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به توزیع اعتبارات مشاغل خانگی اقدام می‌کنیم.

وی افزود: امسال با همکاری وزارت تعاون، پرداخت اعتبارات قرض‌الحسنه با تعیین توزیع استانی، آغاز شده است. سال گذشته ۳ هزار میلیارد تومان سهم بانک‌ها از تسهیلات مشاغل خانگی بود که بیش از ۹۰ درصد آن محقق شد، امسال این اعتبارات با ۳۳ درصد افزایش به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیر اعتبارات بانک مرکزی گفت‌: اگر بتوانیم تا مهرماه بخش عمده‌ای از تسهیلات مشاغل خانگی را پرداخت کنیم، منابع جدیدی از سوی بانک مرکزی به این طرح اختصاص پیدا می‌کند.

صحابی با اشاره به اینکه ، فرایند ثبت‌نام در سامانه وزارت تعاون شروع شده است، گفت: در کمترین زمان افراد معرفی شده از سوی سامانه به بانک معرفی و تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، رفاه، پست‌بانک و قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان عامل پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی هستند ، که با معرفی افراد از سامانه وزارت تعاون، تسهیلات به آنها پرداخت می‌شود.

صحابی در مورد اینکه آیا امسال هم پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی آغاز شده است، اظهار کرد: بندهای قانون بودجه هر سال در مورد مشاغل خانگی وجود دارد و تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال در آن دیده شده است و امسال هم در شورای پول و اعتبار این مسئله مطرح شد و سهمیه بانک‌ها و برش استانی در اوایل اردیبهشت به بانک‌ها ابلاغ شد و همچنین به توزیع استانی اعتبارات هم ابلاغ شده است.

وی تأکید کرد: پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی آغاز شده است ، همچنین پیش‌بینی می‌شود نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته باشیم و بانک‌ها پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی را در دستورکار قرار داده‌اند.