سنگ های قیمتی استان سیستان و بلوچستان

سابقه آشنایی انسان با سنگ‌ها و کانی‌ها به دوران پیش از تاریخ می‌رسد. انسان اولیه برای تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز و حتی برای آراستن خود از سنگ‌های مختلف استفاده می‌کرد. در قدیم شاهان و فرمانروایان، خود را با سنگ‌های قیمتی می‌آراستند و معتقد بودند همراه داشتن این سنگ‌ها آنها را در برابر نیروهای منفی و طلسم‌ها در امان نگه می‌دارد و همچنین بر قدرت، ابهت و محبوبیت‌شان می‌افزاید. سنگ‌های قیمتی از مواد معدنی پوسته و گاهی در گوشته زمین تحت شرایط مختلف شکل می‌گیرند.

استان سیستان وبلوچستان نیز از این نعمت بهره مند می باشد،همچنین افراد علاقه مند به تراشکاری سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی در حوزه مشاغل خانگی در این رشته مشغول به کار شوند.که به معرفی چند نمونه از سنگ های قیمتی در این استان می پردازیم :

عقیق

این نگین انواع مختلف زیادی دارد ، که با توجه به نوع شکل و ساختار لایه ‌های آن می‌توان این گونه تقسیم ‌بندی نمود : خزه ای ، شجری(مشا) ، چشمی ، آبدار ، مجوف ، دژی ، منظره ای ، لایه ای

همچنین در رنگ بندی ها مختلفی می باشد که پرطرف دارترین های آن عبارتند از : سبز،زرد،سرخ،سیاه

ازجمله خواص عقیق می شود  اشاره کرد به  جلوگیری از خونریزی معده، لخته شدن خون، کثرت حیض و همچنین درمان جنون، بیماریهای طحال و بسیاری بیماری دیگر مفید بوده و اثرات بسیار زیادی به همراه دارد.

hcIGKVqNURMauJI7

سنگ قیمتی کوارتز

کوارتز یکی از مهمترین سنگ های معدنی در روی زمین است که یکی از مهمترین گروه های سنگ های قیمتی در بین سنگ های رنگی را در دنیا تشکیل می دهد.

کوارتز یا دُرکوهی، در رنگ های صورتی، آبی روشن، سرخ رنگ، سیاه دودی، سفید شیری یافت می شود.

ازجمله خواص کوارتز می شود اشاره کرد به تصفیه روحی و روانی ، تزکیه و پاکسازی اندام های بدن و…

bb907e00ffb5f91956c49faf2813113c

یشم

يكی از سنگ های قيمتی كه در ساخت زيورآلات مورد استفاده قرار می گيرد سنگ جيد يا همان يشم است ، از یشم به عنوان سنگ خوش شانسی و خوش اقبالی استفاده می کنند.

اگر چه بسياري از مردم فكر ميكنند كه جيد فقط داراي رنگ سبز است ولي اين سنگ داراي طيف وسيعي از رنگ ها ي سبز،سفيد، زرد، آبي،سياه، قرمز، نارنجي و خاكستري مي باشد.

در درمان تشنج و بیماری های ریه و بیماری های پوستی و…

familiar1-jade-stone2

مالاکیت

این سنگ سبزخوش رنگ با جلای صیقلی براق و لایه ها و چشم های درونش آن را  به گوهری بسیار محبوب تبدیل کرده است.این ماده را جهت تولید مهره ها، به فرم کوژتراش و برای تولید مواد مرصع کاری به صورت تیغه ای تراش می دهند.

مالاکیت باعث کاهش سرگیجه، بهبود کارایی لوزالمعده و طحال، تقویت قلب، سیستم گردش خون، غدد صنوبری و هیپوفیز می گردد.

tumbled-of-malachite

کریزوکولا

سنگ جواهر “کریزوکولا” اغلب با فیروزه اشتباه گرفته می شود چرا که بیشتر ویژگیهای ظاهری آن مشابه فیروزه است. اما از ویژگیهای ظاهری که بگذریم این سنگ هیچ شباهتی به فیروزه ندارد،امروزه این سنگ به ندرت استخراج می شود و به همین علت قیمت بالایی دارد.

به طور کلی، کریزوکولا، آرامش، آسودگی، شهود، صبر و عشق حقیقی را به همراه می آورد و ویژگیهای تسکین دهندگی و لطافت را پیشکش می کند. منبع قدرتمندی از نیروی زندگی و  نیروی زنانگی است که به ایجاد عواطف آرامش بخش کمک می کند.

بارگیری (8)